Guides - Her findes du ægte vs fake guides og artikler

  • Forside
  • Om siden
  • Generelle guides
  • GUIDES – ARTIKLER
  • Guides om nethandel
  • Ægte eller fake guides

Guide om Lacoste poloer. Undgå at købe en fake Lacoste polo!

The beginning

Rene Lacoste havde nok ikke den fjerneste ide om, at det mærke som han lagde grundstenen til i 1933, ville blive et af de største og mest indflydelsesrige mærker blot 45 år senere og fremefter. Lacoste var totalt hot i 1980´erne, hvor mærkede sammen med Hugo Boss blev overeftertragtet. Det medførte en branding krise i 1990´erne, men det hele vendte lige omkring årtusindeskiftet igen.

Det hele startede med tennis skjorter, som var en revolution i tennis verdenen. Skjorterne have broderet en krokodille på, da Rene Lacoste gik under kælenavnet “The Aligator”. Hna havde fået dette navn efter et væddemål, som han dog tabte.

I dag er en polo fra Lacoste et must have for enhver mand, som er med på moden. Stilen er meget klassisk og simpel, og bygger på de ideer, som Rene grundlagde firmaet med. Men at være et af verdens hotteste polo mærker, det har også en pris. Nemlig et illegalt marked af kopier og falske Lacoste poloer.

Da en polo fra Lacoste er dyr, de koster fra 600 kr og op efter i butikkerne, så er der opstået en hel industri, som producere fake Lacoste poloer til at mætte den store efterspørgsel. Og det er blevet en kæmpe milliard industri world wide, hvor især nettet vrimler med webshops med kopivarer.

Sådan undgår du at købe en falsk Lacoste polo

For at du undgår at betale overpris for en fake Lacoste polo, eller undgår at købe en falske Lacoste polo, så følger her en guide med en masse tips og råd. For der er nemlig mange steder, hvor du kan se, om poloen er ægte eller falsk.

Herunder finder du 10 punkter, som fortæller, hvordan du ser, om en polo er ægte eller falsk.

1. Kig på krokodillens udseende

Det første du skal kigge på, er på det kendte krokodille logo. Krokodillen skal være i en mørkegrøn nuance med rød mund. Kølerne og tænderne er meget detaljeret og tydelige på et ægte logo. Krokodillen som helhed fremstår meget detaljeret og tydelige, og alle detaljerne SKAL kunne ses. Der må IKKE være afvigelser fra dette, for så er den fake.

2. Kig på krokodillens placering

Den lille krokodille SKAL sidde på venstre bryst og kigge ud af . Den skal sidde mellem anden knap og bunden af syningen (syningen på den firkantet del, som omgiver knapperne ved halsen). På de fleste kopier sidder krokodillen ud for bunden af syningen eller længere nede.

3. Antal knapper

En ensfarvet polo fra Lacoste har 2 knapper. Og det er bare fakta basta. Ægte Lacoste poloer laves hverken med 3, 4 eller 5 knapper ved kraven. Der er 2 knapper, og det antal er ikke til diskussion.

En stribet polo fra Lacoste har 3 knapper. Ikke mere eller mindre!

4. Tjek knappernes udseende mm.

Knapperne på en Lacoste polo er lavet af perlemor, som er et naturmateriale, som sidder indvendig i muslingeskallen. Da det er et naturmateriale, så findes der ikke to knapper, som har præcist det samme udseende. Alle knapperne har altså et individuelt udseende, selvom variationen kan være lille. Perlemor er et råmateriale, som er koldt at røre ved, ved den første berøring. Derfor kan man let tjekke, om knapperne er lavet af perlemor ved, at lægge en polo på sengen, og derefter mærke om knapperne er varme eller kolde.

Knapperne er desuden helt blanke og uden nogen former for indgraveringer. På mange falske poloer fra Lacoste er navnet LACOSTE indgraveret i knapperne. Det er et meget let genkendeligt tegn på, om en Lacoste polo er ægte eller falsk.

5. Størrelsen er angivet i tal!

I modsætning til mange andre mærker, så angiver Lacoste ikke deres tøjvarer i S, M, L, XL, XXL eller XXL. Ej heller i det fulde navn, altså small, medium osv. Lacoste benytter derimod de europæiske tøjstørrelser 3-4-5-6-7-8. Derfor skal der ALTID stå et tal på den label i nakken af poloen, samt et tal på den paptag, som der sidder på poloen. Står størrelsen i andet end tal, så kan du være 120% sikker på, at poloen er en kopi.

6. Designed in ?

Alle Lacoste poloer har teksten “Designed in France” på den label i nakken. Det skal der stå. Tidligere var alle Lacoste poloer enten Made in Peru eller Made in France. Det var nemlig Devanlay som havde en world wide licensens aftale på Lacoste beklædning og tekstiler. Men sidenhen er der kommet yderligere en licenshaver til. ICC har licensen for Thailand og Kina. Derfor findes poloerne idag med Made in China eller Made in Thailand. Disse bliver dog ikke solgt i Europa, da licensen kun gælder for de pågældende lande!

7. Kig på tags

Alle ægte Lacoste poloer har to pap tags vedhæftet. En med angivelsen af størrelsen (husk det er et nummer) og Lacoste navnet, samt stregkode mm, og en med angivelsen af Made in xxx. Begge tags er i hvid, og de er meget simple og kedelige i designet. Desuden fremgår licensejeren Devanlay på taggen, men på mange af de bedre kopier, har de også trykt Devanlay.

På en falske Lacoste polo er der typisk kun en tag, og den er ofte farverig. Der er både krokodille logoet, store stregkoder mm. Desuden fremgår tallene 8558, 116 mm på taggen. Ser du disse tal på en Lacoste tag, så kan du være sikker på den er fake.

 8. Materialerne

En ægte Lacoste polo er lavet af 100% blød bomuld, som er pænt vævet. Den er desuden meget let, og den føles meget behagelig at røre ved. Alle syningerne er lige, og der er ingen synlige fejlsyninger, da poloer med disse bliver kasseret, og de kommer aldrig i cirkulation. Der er meget få til ingen løse tråde eller synlige fejl. Lacoste har en meget skrap kvalitetskontrol, så det er kun de bedste produkter, som kommer til salg i butikkerne.

Mange falske Lacoste poloer er vævet på en måde, så der opstår “større” huller mellem trådene. Desuden er falske poloer tunge i det, især hvis de er Made in Peru! Du kan tydeligt mærke forskel både i blødhed og vægten på en ægte og en falsk polo.

9. Tjek prisen

Vi søger alle den bedst mulige pris, hvilket er fair nok. Men nogen gange kan prisen bare blive for god!

Lacoste sælger selv deres rester og overskudsproduktion på nogle specielle outlets i primært Frankrig og USA. På disse outlets ydes der 20-30% rabat på de vejledende butikspriser. Du kan finde sko, solbriller og lædervarer som tasker og bælter med lidt højere rabat satser, men tøjet sælges aldrig billigere end med 30% rabat.

Så derfor kan du godt droppe ideen om, at du kan købe en Lacoste polo til 100-150 kr, eller du kan få den til ½ pris på en webshop. Hvis Lacoste ikke engang selv sælger varerne til disse priser, hvordan kan andre så?

Det skal hertil siges, at Lacoste har en af verdens bedste distributions systemer, hvilket gør at det er meget få varer, som der bliver parallelimporteret, da det ikke kan betale sig. Det er primært kun sko, parfumer og lædervarer, som er udsat for parallelimport, men disse licenser ligger også hos andre firmaer.

10. Tjek antal og brug din sunde fornuft

Støder du på en sælger, som har mange Lacoste poloer til salg til uhørt lave priser, så bør den røde lampe oppe i dit hoved blinke! Du kan altid sende en mail til sælger og spørge, om webshoppen er autoriseret Lacoste forhandler.

Som tidligere omtalt, så er rabatterne på Lacoste tekstiler meget begrænsede, hvilket betyder at priserne altid er oppe omkring Vejledende Udsalgspris. Derfor bør du ikke tro på forklaringer om, at det er restpartier, konkursbo osv. Handler du i USA, England eller andre lande, så støder du helt sikkert på forklaringen, at sælger har købt dem af en ansat på fabrikken i Peru.

Det er sandt, at der findes fabrikker i Peru, som ikke lavet andet en falske Lacoste poloer, men poloerne er falske! Og det er disse, som mange ivrige købmænd world wide køber op af, og poloerne bliver herefter solgt som ægte til de uvidende slut kunder.

Så den historie om, at det er backdoor sale fra Lacoste fabrikken i Peru, det er og bliver en gammel vandrehistorie, som bliver holdt i live.

—

Benytter du ovenstående tips og råd, så vil du med sikkerhed undgår at købe falske Lacoste poloer online.

Har du forbedringer, spørgsmål eller kommentarer, så benyt endelig kommentarfeltet herunder.

Læs her om lovgivningen angående køb af kopivarer på nettet eller på ferien.

20. november 2011 2 kommentarer

Kommentarer

  1. Lis Sønderborg skriver

    24. april 2017 kl. 15:38

    Tidligere var der krav om et stort R i en rød cirkel i nakkemærkaten – eneste dokumentation for, at poloen med krokodillen er registered trademark.
    En sådan rød cirkel med et stort R anvendes åbenbart ikke længere – eller hvad?

    Svar
    • admin skriver

      6. maj 2017 kl. 19:37

      @Lis Sønderborg
      Mig bekendt har der ikke i de sidste mange år været et sådan krav. Der er et krav om, at der skal være et ® i forbindelse med det registrerede varemærke, f.eks navnet. Men der er ingen krav om, at det skal være stort eller rødt.
      Det må varemærkeindehaveren helt selv afgøre, hvordan og hvorledes det skal se ud 🙂

      Svar

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Seneste indlæg

  • Motiver din træning – tilmeld dig et motionsløb
  • Citronolie – Alle info om den syrlige æteriske olie
  • Havsalt til pleje af huden og håret
  • Rødt ler – Til hudpleje og ansigtsmasker
  • Rosenvand – Fakta og guide til anvendelse af rosewater

Seneste kommentarer

  • admin til Guide omkring Nike sko. Ægte eller fake?
  • Elis til Guide omkring Nike sko. Ægte eller fake?
  • admin til Køb af Louis Vuitton – Myter og facts
  • michael til Køb af Louis Vuitton – Myter og facts
  • admin til Køb af Louis Vuitton – Myter og facts
  • admin til Køb af kopivarer på nettet – Sådan er reglerne
  • admin til Nethandel udenfor EU. Hvordan er reglerne om told, moms mm?
  • Aya til Køb af Louis Vuitton – Myter og facts

Kategorier

  • Ægte eller fake guides
  • Generelle guides
  • GUIDES – ARTIKLER
  • Guides om nethandel

Arkiver

  • februar 2019 (1)
  • oktober 2017 (1)
  • august 2016 (8)
  • januar 2016 (1)
  • januar 2015 (6)
  • oktober 2014 (1)
  • juli 2014 (1)
  • december 2013 (1)
  • juli 2013 (1)
  • april 2013 (2)
  • februar 2013 (2)
  • januar 2013 (2)
  • juni 2012 (1)
  • april 2012 (1)
  • marts 2012 (1)
  • februar 2012 (4)
  • november 2011 (3)
  • oktober 2011 (1)
  • september 2011 (4)
  • maj 2011 (1)
  • marts 2011 (6)
  • februar 2011 (1)

Links

Solbriller

Guide om myg

Cosmos Co

Kontakt info

Cosmos Co & Cossy
v/ZZ Distribution
Anschar Str 9
24534 Neumünster
Tyskland
Mail: Info@cosmos-co.eu

Facebook: Cosmos Co & Cossy
Instagram: CosmoscoCossy
Youtube: Cosmos Co & Cossy

Deprecated: genesis_footer_creds_text har været forældet siden version 3.1.0! Brug genesis_pre_get_option_footer_text i stedet. Dette filter er ikke længere supported. Du kan nu tilpasse din footer tekst via Tema indstillinger. in /customers/3/a/b/solbrilleguiden.net/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 5698

Copyright © 2022 · Jane Theme By, Pretty Darn Cute Design